C     h     a     r     a     k     t     e     r     y     s     t     y     k     a              i              r     o     d     z     a     j     e              m     a     t     e     r     a     c     y

Niezależnie od budowy materaca czy użytych komponentów do produkcji, to na czym śpimy to nasz indywidualny wybór. Materac ma nam zapewnić dobre podparcie kręgosłupa, odpowiednie ułożenie i co  najważniejsze - nasz komfort. Nie sugerujmy się opiniami innych osób, każdy z nas jest inny i dla każdego z nas co innego może być lepsze. Dlatego tak ważne jest aby Państwo szukając materaca poświęcili kilka dłuższych chwil na jego wybór. U nas znajdą Państwo większość z opisanych rodzai materacy oraz możliwość dokonania spokojnego wyboru odpowiedniego dla siebie.

Poniżej zamieszczamy krótką charakterystykę dostępnych na rynku materacy:

  • z pianki termoelastycznej (zwanej również pianką visco, memoryfoam, leniwą, z pamięcią), która reaguje na nacisk jak również temperaturę naszego ciała co powoduje idealne dopasowanie się podłoża do osoby na nim leżącej. Nie wywołuje nacisku zwrotnego na ciało co umożliwia spiętym mięśniom większe rozluźnienie i lepszy odpoczynek. Brak ucisku powoduje również lepsze krążenie krwi i co za tym idzie - większe dotlenie komórek naszego ciała, które zaczynają lepiej funkcjonować. Dlatego też pianka termo może być pomocna w profilaktyce przeciwodleżynowej (np. materac Salsa z kolekcji Hildinga). Często uważa się, że materace termoelastyczne "grzeją". Nie, nie grzeją ale po przez swoje właściwości, osoba której często pod czas snu było chłodno, po zmianie materaca na termoelastyczny może przestać się borykać z tym problemem i zmieni kołdrę na cieńszą ponieważ będzie jej cieplej. Dodatkowym atutem idealnego dopasowania oraz braku nacisku jest redukcja ruchów w trakcie snu co powoduje lepsze "wyspanie się". Jeśli będzie nam wygodnie i nic nie będzie nam przeszkadzało to w czasie snu nasze ciało nie będzie już tak często szukać wygodniejszej pozycji a co za tym idzie, nie będziemy się tak często wybudzać i wstaniemy bardziej wypoczęci. Warto tu też wspomnieć o większym komforcie snu naszego partnera, którego nie będziemy budzić "kręceniem się" w łóżku. Odczuwanie naszych ruchów przez drugą osobę jest też mocno ograniczone po przez brak sprężystości.     
  • z pianki wysokoelastyczej, która zapewnia bardzo dobre podparcie kręgosłupa. Dodatkowym jej atutem jest duża przewiewność, która pozwala na zachowanie higienicznego środowiska snu.
  • z lateksu, który wykazuje się dużą elastycznością oraz wytrzymałością. Działa antybakteryjnie i zapobiega rozwijaniu się grzybów.
  • sprężynowe, które podobnie jak piana wysokoelastyczna zapewniają bardzo dobre podparcie kręgosłupa. Materace sprężynowe  dzielą się na bonellowe, kieszonkowe i multipocket. Bonellowe materace zbudowane są ze sprężyn połączonych drutem co daje nam dużą elastyczność w płaszczyźnie. System kieszonkowy i multipocket polega na umieszczeniu każdej, pojedynczej  sprężyny w fizelinowej kieszonce co pozwala na uzyskanie elastyczności punktowej. Różnica  między kieszonką a multipocketem polega ilości umieszczonych sprężyn, im większa liczba tym lepsza sprężystość punktowa i co za tym idzie lepsze podparcie.
Strefy komfortu
Optymalne dopasowanie materaca do naturalnej krzywizny kręgosłupa zapewnia najwyższy komfort snu.